Haberler

Rusların Hedefinde Ülkücüler Var!

Türkiye’nin 15 Temmuz sonrasında dış politikada yalnız kalmasını fırsat bilen Rusya, içişlerimize karışmaya başladı. Rus pilotu öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik’in iadesi istendi, Ülkücülerin “terör listesine” dahil edilmesi talep edildi!

Rusya’ya yakınlığıyla bilinen Sputnik’in haberine göre, Rus milletvekili Yevgeniy Fyodorov, Suriye’de düşürülen Rus uçağının pilotunu öldürdüğü iddia edilen Alparslan Çelik’i “Neonazi” olarak tanımlayıp, Ülkücü Hareket’in “Bozkurtlar” adıyla terör listesine dahil edilmesi istendi.
İşte Sputnik’in o haberi:
“Rusya Başsavcılığı’na bir mektup gönderen Rus milletvekili Yevgeniy Fyodorov, ‘Neonazi’ olarak nitelendirdiği Alparslan Çelik’in Rus mahkemesine teslim edilmesi için Türkiye’ye başvurulmasını ve aşırı milliyetçi ‘Bozkurt’ hareketinin terörist örgütler listesine dahil edilmesini önerdi.
ERDOĞAN ÇOK ÜZGÜN
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye semalarında yaşanan olaydan üzüntü duyduğunu ve telafi etmeye hazır olduğu belirten Fyodorov, “Erdoğan şimdi Türkiye’nin Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne katılım olasılığını inceliyor. Rus-Türk ilişkilerinin bütünleşmesi ve genişletilmesi için bir dizi diğer adımlar da atılıyor. Bu bağlamda, Türkiye’nin militan Alparslan Çelik’i Rus adaletine teslim etmesi çok doğru olur. Bu, Ruslar karşısındaki kabahatin tamir edilmesi ve gerçekten de güvene dayalı ilişkilerin kurulması yönünde atılmış somut bir adım olacak” dedi.
ANLAŞMA HENÜZ ONAYLANMADI
Öte yandan Çelik’in varsayımsal olarak 1957 tarihli suçluların iadesine dair sözleşme temelinde teslim edilebileceğini ama bu ihtimalin küçük olduğunu söyleyen Rus hukukçu Fyodor Kozlov ise kriz döneminde iki ülke arasındaki iade anlaşmasının bozulduğunu, yerine gelmesi gereken anlaşmanın ise henüz onaylanmadığını hatırlattı.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates