Haberler

Ayasofya'da Tarihi Namaz!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredildikten sonra ibadete açılması için çalışmalar sürdürülen Ayasofya Müzesi'nde bugün 1961'den sonra ilk kez namaz kılındı. Resmi açılış yapılmadığı için imam ve müezzinliği cemaatten birer kişi yaptı.


Halı kaplanan ve freskler perde sistemiyle kapatılan Ayasofya Müzesi'nde ikindi namazı öncesi yaklaşık 100 kişilik cemaat toplandı. Neşat Şentürk isimli vatandaşın ezan okuması sonrası Ziya Mıynat da imamlık yaparak ikindi namazını kıldırdı. Namazdan çıkan vatandaşlar Ayasofya'nın ibadete açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, resmi açılışın önümüzdeki hafta içinde yapılacağını belirterek şunları söyledi:
"Şu anda Ayasofya Camisi'nin iç düzenlemesini bitirdik ve isteyenlerin namaz kılabileceği hale getirdik. Ama henüz imam ve müezzin ataması prosedürü bitmedi. Bu nedenle resmi açılışın önümüzdeki hafta içinde üst düzey katılımla yapılmasını planlıyoruz. Perde ve asma tavan yapılırken binanın aslına hiçbir zarar verilmedi. Tek bir çivi bile çakılmadı. Ayrıca turistlerin binanın tavanındaki freskleri görebilmeleri içinde ayakkabıyla gezilebilecek bir koridor yapıldı. Doğu apsisinden tavan süslemeleri de rahat biçimde görülüyor."
Namazın bitiminden sonra Ayasofya'ya gelen bir grup turist yerdeki halıları görünce şaşkınlık yaşadı, yapılan açıklamadan sonra binayı gezdi. Bu sırada bazı turistlerin başlarını kapatması dikkat çekti. Namaz kılan birkaç kişiyle de turistler ilginç bir görüntü oluşturdu.
Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de Trabzon'u fethinden bir süre sonra camiye dönüştürülen ve ibadet amaçlı olarak kullanılan Ayasofya, 1961'de müze haline getirilmişti.
Kaynak: Haber Kaynağı


Darısı Ayasofya'nın Başına


Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates