Haberler

Ulucanlar'da Ecevit ile Çok Volta Attık

Cezaevinde Ecevit ile çok özel bir dostluk paylaştığını ifade eden Özdağ, gardiyanların 'Bülent, Rahşan'ın geldi' diyerek alay ettiklerini anlattı.


AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, 12 Eylül döneminde Ulucanlar Cezaevi'nde birlikte hapis yattığı CHP'nin efsanevi lideri Bülent Ecevit ile ilgili anılarını Yeni Asır'a anlattı. 12 Eylül darbesi sonrasında ülkücü kuruluşlar davasından idamla yargılanan Özdağ, "Rahmetli Ecevit ile Ulucanlar'da çok volta attık. Kendisiyle çok özel bir dostluk paylaştık" dedi.
 Ulucanlar Kapalı Cezaevi'nde bir ülkücü gençle, CHP'nin tutuklu genel başkanının çarpıcı dostluk hikayesi, Rahşan Ecevit'in eşini ziyarete geldiği bir günde başlamış. Gardiyanların, "Bülent, Rahşan'ın geldi" diyerek alay ettikleri Ecevit'in üzüntüsünü paylaşan ise ülkücü bir genç olmuş. O genç bu günün AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'dan başkası değil.

TEŞEKKÜR ETTİ

- Siz 12 Eylül'de uzun yıllar cezaevinde kaldınız. Türkiye'nin en karanlık bu dönemine ilişkin söyleyecek çok sözünüz olduğunu biliyorum. Biraz anlatır mısınız o günleri?


Siyasi hayatımız 1975'te başladı. Manisa'da üniversite öğrencisiyken gençlik liderliği yaptık. Ben ülkücüler arasında yer aldım. Kavga ettirilmemeliydik, kavga ettirildik. O dönem bizim siyasetçilerimiz bize konuşmayı değil dövüşmeyi öğretti. Daha sonra 12 Eylül'le birlikte tutuklandım. MHP'li Ülkücü Kuruluşlar davasından idamla yargılandım. Henüz 22 yaşındaydım. Üniversiteyi yeni bitirmiştim. 7 yıl cezaevinde kaldım. Manisa, Buca, Şirinyer Askeri Cezaevi, Ankara Kapalı Cezaevi'nde kaldım.

- Ankara'da birlikte hapis yattığınız ünlü isimlerden biri de rahmetli Ecevit'ti sanırım.

Rahmetli Ecevit ile aynı cezaevindeydik. Bir görüş gününde gardiyanların "Bülent, Rahşan'ın geldi" diyerek bağırdıklarını ve kendi aralarında gülüştüklerini duydum. Rahşan Hanım, rahmetlinin ziyaretine gelmiş, onlar da böyle haber veriyorlardı kendisine. Akıllarınca aşağılamaya çalışıyorlardı. Sonradan öğrendim ki, Rahşan Hanım'ın her ziyaretinde bu olay yaşanıyormuş. Rahmetli de bu duruma çok üzülüyormuş. Gardiyanlara 'Ayıp değil mi bu yaptığınız? Bülent Bey, Rahşan Hanım geldi diye seslenmeniz gerekir' dedim. Gardiyanlar bu itirazımı çok şaşırdı. 'Ecevit, senin arkadaşlarının katili değil mi? Ona hiç kızmıyor musun?' dediler. O başka bir mesele. Bizim Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanlığını yapmış bir şahsa saygı göstermemiz lazım' dedim.
O dönem cezaevinin başgardiyanı sol görüşlüydü. O duymuş benim gardiyanlarla bu konuşmamı. Ecevit'e anlatmış. Revirde karşılaştık. Bana, "Gardiyanlara karşı benim hakkımı savunmuşsunuz. Baş efendi anlattı yaptıklarınızı. Bu hareketiniz beni çok duygulandırdı" dedi. "Evet efendim size böyle hitap etmemeleri gerektiğini söyledim" dedim. Çok mutlu oldu, teşekkür etti. "Selçuk Bey sizinle volta atabilir miyiz" diye sordu. Ben de, "Tabii efendim hemen geliyorum" dedim. Ben böyle karşılık verince rahmetlinin gözleri doldu. "Ama sen ülkücüsün ve bana Sayın Başbakanım diyorsun" dedi. "Evet efendim ülkü ocakları davasından yargılanıyorum, ülkücüyüm" dedim. Bunu duyunca inanamadı. "Efendim benim aile terbiyem ve devlet geleneğim, başbakanlık yapmış birine başbakanım diye hitap ettirmeyi gerektiriyor" dedim. "Bana kızmıyor musun" diye sordu. "Kızmak veya darılmak ayrı bir şey, siz de, biz de içerideyiz. Biz darbeye karşıyız ama Türkiye'de hem solun hem sağın yapmış olduğu eylemlerden dolayı hukuka toslaması gerekirdi" dedim.

ÜLKEYE SIĞAMADIK


- O dönem dövüşmedik, dövüştürüldük diyorsunuz. Hem soldan hem sağdan çok insan idam edildi 12 Eylül'de. Yanınızdaki arkadaşınızın darağacına götürülüşüne şahit olmak nasıl bir histi?

Allah bir daha Türkiye'ye o günleri yaşatmasın. Biz koskoca ülkeye birbirimizi sığdıramadık. Ama 2.5 metrekarelik hücrelerde birbirimize tahammül etmeyi öğrendik. Ve hepimiz, fikirlerimiz farklı da olsa aynı toprağın çocukları olduğumuzu, aynı rengin tonları olduğumuzu fark ettik. Solcu bir arkadaşımız olan İlyas Aktaş idam sehpasına benim yan hücremden alınıp götürüldü. Giden bir hasım değil, bizim oğlanlardan biriydi aslında. Ülkücü arkadaşımız Fikri Arıkan'ın idamına da maalesef şahitlik ettim. İki ülkücü arkadaşımız Buca Şirinyer Askeri Cezaevi'ne idama götürüldü. 3 solcu arkadaşımız yine aynı cezaevinde idama götürüldüler.

- 7 yıllık hapis hayatı ve sonrasında özgürlük. Neler yaptınız içerden çıktıktan sonra?

Hapislik dönemi bitince Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nda çalışmaya başladım. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'yla Milliyetçi Çalışma Partisi'nde siyaset yaptım. BBP'nin kuruluşunda aktif rol aldım. 1992 yılından 2009 yılına kadar kendisinin yanında genel başkan yardımcılığı da dahil çeşitli görevlerde bulundum. Üniversitede öğretim üyesiydim. Üç defa üniversiteden atıldım. Zor ve çileli bir hayatımız oldu.

'MHP fırsatı kaçırdı'

- 12 Eylül referandumda aktif rol oynadınız. MHP'den çok tepki aldınız. Bu tepkiler sizi rahatsız etmiyor mu?


2009 yılında Bülent Arınç tarafından Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon İzmir Bölge Müdürlüğü'ne getirildim. AK Parti'ye gelişim de onun tavsiyesiyle oldu. Bülent Bey ile tanışıklığımız 80 öncesine dayanır. O zaman Manisa MSP İl Başkanı'ydı. Ben de Ülkü Ocakları başkan yardımcısıydım. Darbe oldu ben ve arkadaşlarımın ücretsiz avukatlığını yaptı. 7 yıl boyunca ailelerimizle ilgilendi. Onları otogarlardan aldı, evinde ağırladı. Kendisi Türk siyasetinin vicdanı, gülen yüzü ve ahlak abidesidir. Kimse ilgilenmezken o bizi askeri mahkemelerde savundu.

Siyasette bunlar normaldir. Referandumda 'Bağımsız Ülkücüler' projesi bana aitti. 12 Eylül darbesini yaşamış, MHP, BBP, Doğru Yol, ANAP'ta siyaset yapmış veya hiç siyaset yapmamış kişilerin televizyonlara çıkıp evet kampanyası yürütmesinde vesile oldum. MHP'nin tepkisini çektiğimiz doğrudur. Sayın Bahçeli referandumda 'hayır' diyerek yanlış yaptı. Eğer 'evet' deseydi AK Parti'nin yanında ülke yönetiminde ortak olabilirdi. Bu şansı kaybettiler.

'Bizi Arınç savundu'
Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates