Haberler

Uçuş Bilgi Cihazını Kaybeden Skorsky Ekibine Soruşturma

Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kazayı araştıran DDK raporunda, uçuş bilgi cihazını kaybeden Kara Kuvvetleri’ne ait skorsky personeli hakkında soruşturma başlatılması talep edildi.


BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili sis perdesi aralanmaya devam ediyor. Kaza sonrası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla çalışmalarına başlayan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporunda dikkat çeken tespitlere yer verildi. Raporda, Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu helikopterin uçuş bilgilerinin elde edileceği ARGUS 5000CE cihazının ortadan kaybolması olayıyla ilgili çarpıcı bir şüphe dile getirildi. Arama faaliyetlerine katılan ve kara saplandığı açıklanan Kara Kuvvetlerine ait Skorsky helikopterin kaza kırım personelinin, Yazıcıoğlu’nun helikopterinin enkazında faaliyet halinde olduğu vurgulanıyor. Uçuş bilgilerinin bulunduğu cihazın kaybolması ile ilgili olay hatırlatılarak şüpheliler hakkında savcılığın işlem yapması öneriliyor.

Kayıp fotoğraflara yansıdı

28 Mart 2009 tarihinde saat: 12.00 de Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin enkazına ulaşıldı bilgisini haber kanalları son dakika olarak geçti. Bundan tam 4 dakika sonra ise Kara Kuvvetlerine ait Skorsky Helikopter’in önce düştüğü ve pilotlarının kurtulduğu, kamuoyuna duyuruldu. Bu haber söz konusu helikopterin kara saplandığı, sert iniş yaptığı şeklinde düzeltildi. Görüntülerde de helikopterin kara saplandığı açıkça görülüyor. Aynı gün Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde olduğu TC-HEK işaretli helikopter enkazını incelemek üzere Kaza Soruşturma Kurulu da bölgeye hava aracıyla gitmiş fakat hava muhalefeti nedeniyle enkaz bölgesine ulaşamamıştı.

Personelin faaliyeti görüntülerde

25 Mart 2009 tarihinde saat: 15.03 de düşen helikopterin enkazına, Kaza Soruşturma Kurulu ancak 29 Mart 2009 tarihinde ulaştı. Enkazı incelemeye gelen 3 kişiden oluşan kurul ekibi enkaz bölgesinde kurul başkanının sağlık sorunları sebebiyle sadece 35 dakika kaldı. Kurul üyeleri enkaz bölgesi ve kokpitin fotoğrafını çekti. O gün çekilen fotoğrafta uçuş bilgilerini muhafaza eden ARGUS 5000CE cihazı yerinde dururken, iki gün sonra çekilen fotoğrafta ise cihazın yerinde olmadığı ortaya çıkmıştı.

DDK raporunda, görüntülere atıf yapılarak 30.03.2009 günü öğle saatlerinden itibaren İsmail Güneşi arayan tüm ekiplerin kaza mahallinden ayrıldığı, bu bölgede saat: 17.00’ye kadar çalışmalarını sürdüren Kara Kuvvetlerine ait Skorsky Helikopterin kaza kırım heyetinde yer alan bazı personelin TC-HEK yani 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopterde çalışma yaptıkları görüldüğü bilgisine yer veriliyor. İsmail Güneş’in bulunduğu gün kaydedilen görüntülerde enkaz bölgesindeki faaliyetler de açıkça görülüyor. Kara Kuvvetlerine ait Skorsky Helikopter ile TC-HEK enkazı arasında yaklaşık 200 metrelik bir mesafe bulunuyor. Skorsky Helikopter ile TC-HEK arasında ayak izleri de bariz şekilde dikkat çekiyor. Öyle ki ayak izi iki helikopter arasında yol bile oluşturmuş. Skorsky Helikopter’e ait Kaza Kırım Heyeti’nde yer alan bazı personelin sürekli TC-HEK helikopter enkazının bulunduğu bölgeye gidip geldiği kameralara yansırken, ayrıca enkaz bölgesinde çalışma yaptıkları da görüntülerden anlaşılıyor. Özellikle bir personelin helikopterin içinde faaliyet halinde olduğu açıkça görülüyor. Skorsky Helikopterin kaza kırım heyeti olmak üzere tüm şüpheliler hakkında Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma yapılmasını önerilirken, şüpheli olarak görülen şahıslar ile ilgili henüz bir işlem yapılmadı. Kurulun raporu Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı’na da gönderilmişti. CİHAN

BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ

Çağlayancerit’ten sonrası kayıt dışı

BBP lideri Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düştüğünde Hava Kuvvetleri radarlarının yanı sıra, Esenboğa’daki helikopter radarının da karardığını söyledi. Yazıcıoğlu helikopterinin, İstanbul-Sivas, Sivas-Çağlayancerit uçuşlarının kayıtlarda bulunduğunu belirten Destici, “Çağlayancerit’den Erkilet havaalanına giderken ve düştüğü andaki radar kayıtları yok. Mahkemelerin bunları aydınlatması lazım” dedi. Kazayla ilgili gerçeklerin ortaya çıkmaması için inanılmaz şekilde inat gösterildiğini, ayak diretildiğini ifade eden Destici, Hava Kuvvetleri ve Genelkurmay’a daha önce gönderdikleri yazıyla istedikleri bilgilerin gelmediğini söyledi. Helikopterin düşme sebebiyle ilgili bölgedeki uçak uçtuğuna ilişkin bilgi talebinin gelmediğini söyleyen Destici, “Radarların çalışmadığı söyleniyor. Bu kayıtlar Hava Kuvvetleri uçaklarının uçuşlarını izleyen radarlar. Bunun hesabını soracak olan mahkemelerdir” dedi.

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates