Haberler

Ülkü Ocakları Aydın İl Başkanı Pehlivan'dan Tepki

Ülkü Ocakları İl Başkanı Pehlivan'dan Tepki: “'Ben Bozkurtla Dolaşmıyorum, Ben Eşrefi Mahlûkat Olan İnsanlarla Dolaşıyorum' İfadesi de Aynı Mantığın Ürünüdür.”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ülkü Ocakları İl Başkanı Pehlivan, açıklamasında şunları söyledi:

“Millî kültürümüzün ve tarihimizin motifi, Türklüğün sembolü olan Bozkurt’u değerlendirme şekli ve bu minvalde söylem geliştirenlerin, tarih bilgisizliğinin ve millî değerlere ne kadar ‘Fransız kaldıklarının’ da işaretidir.

Bilindiği üzere Ülkü Ocakları’nın amblemi, gök mavi zemine yerleştirilen hilâl içinde bozkurttur. Hilâl yüce dinimiz İslamiyet’i, Bozkurt ise Türklüğü temsil etmektedir. Bu semboller güncel bir yorumun sonuçları değil, Türk-İslâm medeniyetinin ve coğrafyamızın, millî kültürümüze kazandırdığı değerlerdir.

Kültürümüzde sembollerin yeri bununla sınırlı değildir. Değer atfedilen bir insana, topluluğa ya da millî ve manevî kıymetlere yüklenen anlamla paralel olarak semboller geliştirildiği ve asırlar sonra yetişen nesillerin de bu sembolleri benimseyerek geleceğe aktardıkları, tarihî bir gerçektir.

Bu bakımdan Mehmet Akif Ersoy’un “Bir hilâl uğruna Ya Rab, ne güneşler batıyor” mısralarına karşı, “Sen hilâl uğruna batabilirsin ama ben gökyüzündeki bir uydu uğruna ölmem” demek ya da Hz. Hamza’nın ‘Allah’ın aslanı’ anlamına gelen ‘esedullah’ lakabına “O aslan değil insandır” diyerek karşı çıkmak nasıl bir hakaret ve ne kadar basit bir kurnazlık ise; “Ben bozkurtla dolaşmıyorum, ben eşrefi mahlûkat olan insanlarla dolaşıyorum” ifadesi de; aynı mantığın ürünüdür. Kaldı ki; ‘eşrefi mahlûkat’ ifadesi; insanın yaratılış hakikatiyle alakalı hikmeti izah etmektedir. Yani en güzel biçimde yaratılan ‘insan’; şeytana ve nefsine uyarak en aşağı mertebede de olabilmekte ve ‘esfel-i sâfilîn’e inebilmektedir.

Millî destanlarımızın ilhamı çerçevesinde Bozkurt Türk’ün karakter özelliklerinin sembolü hâline gelmiş ve bu sembol Türk milleti tarafından da benimsenmiştir. Bozkurt’la alakalı problemi olanların bu sembolün ‘esarete boyun eğmeme’ anlamından kaynaklandığı tahmin edilebilir.

Ülkücü hareketin geçmişini ‘illegal’ olmakla itham edenlere, protesto haklarını kullanan gençlere, karşılarına başka bir gençliği çıkartmak tehdidini savurduğunu da hatırlatmakta yarar görüyoruz. İllegal bir düşünce hiçbir dönemde bir rahat ifade edilememiştir.

Ülkücü gençlik, hiçbir illegal tertibin içinde olmayacak, mücadelesini meşru yöntemlerle sürdürecek ve faaliyetlerini daima yasal çerçevede devam ettirecektir.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates