Haberler

Hrantçılar Delirdi

Geçtiğimiz yaz aylarında çıkarılan ve kamuoyunda “Taş atan çocuklar yasası” olarak bilinen yasa, yetmez ama evetçi yandaşların canını fena yaktı. Terörist yamaklarının, sağa sola molotof atarak zarar verenlerin, otobüslerde insanları diri diri yakarak öldüren, adı çocuk, canilerin salıverilmesini öngören yasa için sevinç çığlıkları atanların çığlıkları boğazlarında düğümlendi. Çünkü önceki hafta Hrant Dink Cinayeti ile ilgili görülen davada tetikçi Ogün Samast’ın suç işlenildiği tarihte 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle dosyasının dava dosyasından ayrılarak Çocuk Mahkemesine gönderilmesine karar verildi.

Mahkemenin verdiği bu karar Hepsi Hrantçı olan yandaşları adeta delirtti. Hrant’ın kardeşi Hosrof Dink, “Adaleti doğru işletseydiniz böyle olmazdı. Size düşen sorumluluğu hatırlatıyorum. 4 yıl oldu.” diyerek tepki gösterdi. Dink’in eşi Rakel Dink de “Cinayeti işleyenler ne olacağını biliyordu” diye konuştu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı ise, “Ne yapalım yasa böyle” şeklinde karşılık verdi.

Hrantçı tayfanın bütün bu yırtınmaları da Ogün Samast’ın serbest falan kalacağından değil. Yasa uygulansa bile Samast’ın cezası 25 yıl değil de 20 yıl olacak. Allah’ın PKK’lıları ortalığı yakıp yıkıp ceza almadan çıkarken seslerini çıkarmayanlar, Samast’ın cezası 5 yıl, o da belki, inecek diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

Mesela geçtiğimiz yıl Serap Eser adlı bir kızcağızı İETT otobüsünde yakarak öldüren caniler de aynı yasadan yararlanıyorlar. Hrantçılar acaba o cani için de bir açıklama yapma zahmetinde bulundular mı? Biz hiç görmedik de.

Konu ile ilgili olarak sağı solu suçlamaları geçersek, suçu kendinde gören bir Alper Görmüş çıktı. O da hükümeti uyarmadıkları için yazıklanıyor: “Ogün Samast’ın ‘TMK mağduru çocuklar’ için çıkartılan yasadan yararlanması ve böylece dosyasının Hrant Dink’in katline ilişkin ana davadan ayrılıp çocuk mahkemesine gönderilmesi, itiraf edelim, hepimizde bir yenilgi duygusu yarattı. Çok kızdık, çok öfkelendik.

Rakel Dink de, her zamanki ciğerden haykırışıyla isyan etmişti yasayı çıkaranlara: ‘Taş atan çocuklardan utanın. Bir insanı öldüren katil ile taş attığı için hapis yatan çocuk bir tutulur mu? Böyle yasa çıkartılır mı?’

Hiç şüphesiz asıl sorumlu o yasayı öylece çıkaranlardır. Fakat ben kendimize de hiç değilse bir iğne batıralım derim.

Bizler, gazeteciler, o yasanın hazırlanış sürecini bu gözle izledik mi? Uyarılarda bulunduk mu? Süreci bu gözle izleseydik ve olacakları zamanında fark edip kamuoyunda duyarlılık yaratmaya çalışsaydık, sonuç böyle mi olurdu?”

Doğru söze ne denir? Adamlar AKP’nin her çıkarttığı yasayı sorgusuz sualsiz kabul ettiler ama sonunda taş atan çocuklar yasası döndü dolaştı onları vurdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates