Haberler

Güyük Han Papa’ya Tehdit Mektubu Göndermiş


Vatikan 1000 yıllık gizli belgelerini açtı. Cengiz Han’ın torunu Güyük Han’ın 1246da Papa Dördüncü Innocentiusa yazdığı mektupta, Bizzat gelip saygı sunmazsan, düşmanımız olacaksın dediği ortaya çıktı.

Bilim insanlarının girişine 1881den bu yana zaman zaman izin verilse de kamuoyuna hiç açılmayan Vatikan gizli arşivlerinin bir bölümü ilk kez gün ışığına çıktı. Vatikanın gizli arşivlerinde yer alan ve kiminin tarihi 1000 yıl geriye giden tomarlar, parşömenler ve deri kaplı ciltlerin yüksek kaliteli kopyaları kitaplaştırıldı.

Kızılderililerden teşekkür

Kitapta yer alan 105 belgenin 19u daha önce kamuoyuna hiç açıklanmamış olayları içeriyor.
Bunlardan en dikkat çekici olanı ise Büyük Moğol imparatoru Cengiz Hanın torunu Güyük Hanın, Papa 4. Innocenta yazdığı 1246 tarihli mektup. Güyük Han, Papanın bağlı krallarla Orta Asyaya gelip bağlılığını bildirmesini istiyor. Güyük Han davete icap edilmemesi halinde Düşmanımız olacaksınız uyarısında bulunuyor.
Alışılmışın dışında mektuplardan biri de, Kanadalı Ojibwe Kızılderililerinin Papa 13. Leoya yazdıkları mektup. 1887nin mayıs ayında, tarihi çimenlerin çok olduğu, çiçeklerin açtığı ay olarak düşülen mektupta, Duanın Büyük Şefine (Papa) bize bir dua şefi (piskopos) tayin ettiği için teşekkürlerimizi sunarız deniyor.

Michelangelo: Paramı verin

Kitap Roma Katolik Kilisesinin bilim dünyası ve sanata karşı hasmane tutumunu da belgeliyor. Galileo, Erasmus, Voltaire ve Mozartla yapılan yazışmalar bunu gösteriyor. 1550 tarihli bir mektupta ise Rönesans döneminin ünlü ressam ve mimarı Michelangelo, Papalıktan 3 ay geciken ücretini talep ediyor.

Hitlere de mektup gitmiş

Belgelerin bazıları gayet iyi biliniyor. İngiliz din adamları, Papa 7. Clementten Kral 8. Henrynin Aragonlu Catherinele evliliğini iptal etmesini talep ediyor. Papanın bu talebi reddetmesi sonrası 8. Henry Anglikan Kilisesini kurarak Vatikandan ayrılmıştı. Belgeler arasında Hitlere başbakanlığa seçilmesi sonrası Papa 11. Piusdan yazılan 1934 tarihli bir mektup da bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates