Haberler

Yusufiyeliler, Mamak Cezaevi Önünden 'EVET' Diye Haykırdı

Darağaçları Yıkıldı, Tabutlar Yakıldı...

12 Eylül darbesinin ardından Mamak Askeri Cezaevi'nde işkencelerden geçen ve arkadaşlarını kaybeden Ülkücüler, 30 sene sonra Mamak'ta bir araya geldiler. Türkiye'nin dört bir yanından gelen ülkücüler, yattıkları Mamak Cezaevi'nin karşısında 12 Eylül'ü ve cuntacıları lanetledi.

İdam edilen arkadaşlarının ruhuna Fatiha okuyan ülkücüler, 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumunda çıkacak 'evet' oyları ile Türkiye'nin artık darbelerin karanlığından demokrasinin aydınlığına çıkacağını söyledi. Anayasa değişikliğinin 12 Eylül ile yüzleşmenin yolunu da açacağına dikkat çeken darbe mağdurları, ülkücü hareketin kendisine düşen görevi yerine getireceği sözü verdi.

Mustafa Pehlivanoğlu ile birlikte idam edilen 8 ülkücünün fotoğrafları arasında duygusal bir konuşma yapan Yusufiyeli Ülkücüler Derneği Başkanı Avukat Hasan İlter, cuntacıların darbeye zemin hazırlamak için gençleri birbirine kırdırdığını vurgulayarak, "12 Eylül öncesinde ülke meselelerine hassas gençler bir takım bahaneler uydurularak birbirlerine düşürülmüş, darbe planları yapılmış, bunlar safha safha uygulanarak sonuçta 12 Eylül 1980 tarihinde bir darbe yapılmıştır. Yapılan bu darbe neticesinde sağdan soldan bu ülkenin güzide insanları cezaevlerine doldurulmuş, başta Mamak Askeri Cezaevi olmak üzere ülkenin hemen her köşesinde genç çocukları cezaevlerine doldurulmuş, cezaevlerinde akıl almaz işkencelere maruz tutulmuş, bu işkencelerden dolayı onlarca insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan sakat kalmış, akli dengesini kaybetmiş, on binlerce insan psikolojik sorunlara maruz kalmıştır." dedi.

Yusufiyeli Ülkücüler olarak 12 Eylül darbesini şiddetle ve nefretle kınadıklarını belirtken İlter, yapılacak Anayasa değişikliği ile özellikle darbecilere yargılama yolunu açacak geçici 15. maddenin kaldırılmasını heyecanla beklediklerini söyledi. 12 Eyül'ün acısını kendilerinin yaşadığını kaydeden İlter şunları ifade etti: "Bu vesile ile önümüzdeki günlerde yapılacak anayasa değişikliğinin geçici 15. maddesinin kaldırılması, cezaevlerinde yatan bütün insanların haklarını araması için işkencecilerden hesap sorulabilmesi için baskılardan zulümlerden hesap sorulabilmesi için hürriyetlerin gasp edilmesinden Anayasa'nın geçici 15. maddesini bilhassa ve özellikle istiyoruz. Zira acıları çeken, zindanlarda inim inim inleyen biziz. Bütün aile hayatları tarumar edilmiştir. Psikolojileri bozulmuştur. Türkiye'nin geleceği, demokrasi ve insan hakları işkencelere son vermek çocukların geleceği için bu anayasa değişiklik paketini destekliyoruz. Ve haykırıyoruz. Anayasa değişikliğine Yusufiyeli ülkücüler olarak evet diyeceğiz."

EVREN'İN ÖLÜSÜ BİLE HESAP VERECEK

İdam ile yargılanan ancak asılmaktan son anda kurtulan Ahmet Ulak ise 12 Eylül'den hesap sorulamayacağına yönelik propagandalara tepki gösterdi. Fransa'da bir ihtilalcinin öldükten sonra mezarından çıkartılarak idam edildiğini hatırlatan Ulak, bunun sebebinin bundan sonra ihtilal girişimde bulunacak insanların bunu düşünmesini engellemek olduğunu ifade etti.

Ulak, "60 darbesinde böyle bir uygulama olsaydı 71 ve 80 darbesi olmayacaktı. O yüzden diyoruz ki Kenan Evren'in yargılanması ölümü sonrasında da devam etsin." diye konuştu. Ulak, referandumda bütün ülkücülerin evet için çalışacağını anlattı.

12 Eylül'de idam edilen Fikri Arıkan'ın yengesi Zeliha Arıkan ise şunları söyledi: "İşkencelere maruz kaldım. Gece yarısı saat ikide merkeze götürülerek bana cereyan verildi. İki çocuğum ile birlikte sahipsiz kaldım. Anayasa değişikliğine evet diyeceğiz. Darbe istemiyoruz. Bize işkence edenlerden hesap sorulsun." Bu arada idam edilen Fikri Arıkan'ın idamdan bir süre önce yengesine yazdığı mektup okundu. Mektup okunurken, ülkücüler gözyaşlarına hakim olamadı.

Öte yandan ülkücüler tarafından Mamak Askeri Cezaevi karşısına temsili bir darağacı kuruldu, siyah bir tabut kondu. Basın açıklamasının ardından darbeleri protesto etmek içir darağacı kırılırken, tabut ise ateşe verildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates