Haberler

TOPÇU'dan "Barış-Kardeşlik" Önerileri

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünden sonra Yalçın Topçu’nun genel başkanlığı döneminde iyiden iyiye AKP’nin payandası olan Büyük Birlik Partisi’nden (BBP) son günlerde yaşadığımız olaylar ile ilgili ilginç öneriler geldi.

Ergenekon sürecinden Kürt açılımına kadar AKP’nin bütün icraatlarına koşulsuz destek olan BBP lideri Topçu, geçtiğimiz haftalarda BDP’lilere bir çağrıda bulunarak onları kucaklamak istediklerini söylemişti. BDP’lileri kucaklamak için bir şartı da olan Topçu, şartını şöyle açıklamıştı:
“Diyecekler ki; ‘Bu millet bin yıl olduğu gibi kardeştir. PKK kalleş ve alçaktır. Kandil’i ve İmralı’yı reddediyoruz’ o zaman hemen kucaklaşırız.” Tabii BDP’lilerin böyle bir açıklama yapmayacağını iyi bilen Topçu, bu öneriyi sırf laf olsun torba dolsun diye yapmamıştı. Maksat BBP’nin Türk-Kürt kardeşliği denen palavrayı siyaseten benimsemesinin ilan edilmesiydi.

Yalçın Topçu’nun ikinci önerisi ise son günlerde yaşadığımız olaylarla ilgiliydi. İnegöl, Hatay-Dörtyol ve Erzurum’da Kürtlerle Türk milleti arasında yaşanan gerginliklerle ilgili açıklama yapan Topçu, medyayı duyarlı olmaya davet etti. Nasıl mı?

Yalçın Topçu, son olaylar ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Hükümet derhal RTÜK’ü harekete geçirmelidir. TV kanallarında terörizmin ve iç karışıklıkların yurt sathına yayılması tehdidi ve ihtimali üzerine, kitle psikolojisi uzmanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve emniyet mensupları bu karanlık emellere karşı toplumu bilinçlendirecek bir çalışma içine girmelidir. Terörün ekmeğine yağ sürecek bir şekilde vatandaşı sokakta hukukunu kendisinin aramaya iten davranışların önüne geçilecek tüm önlemler alınmalıdır. Bunun dışında bu tip iç karışıklıkların sürekli ve detaylıca TV ekranlarında haber yapılmasının da önüne geçilmelidir.” demiş.

Hatırlarsanız buna benzer bir öneriyi vakti zamanında Mehmet Ali Birand yapmıştı. Birand da toplumda infial yarattığı gerekçesiyle şehit haberlerinin ya hiç verilmemesini, verilse bile çok küçük verilmesi gerektiğini söylemişti. Topçu’nun önerisinin de Birand’ınkinden bir farkı yok.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, Türkçesi, televizyonlar olaylarla ilgili haber yapmasın, bunun yerine vatandaşı evinde oturmaya teşvik edecek yayınlar yapsın demek bu açıklamanın. Vatandaş kuzu kuzu evinde otursun Kürt istilacılarının gelip işini, evini, hatta ve hatta canını almasını beklesin demek.

Memleketin bir yerinde Kürtler dağdan gelip bağdakini kovacak, gitmezse öldürecek ama Türk milletinden bunlar gizlenecek öyle mi?

Topçu, şapkasını önüne koysun ve önerisinin hangi akla hizmet olduğunu iyice bir düşünsün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates