Haberler

Pontusçular Kudurdular!

Trabzon’da kutlanan “Pontus Bayramı” Yunanistan’a ‘galibiyet sevinci’ yaşattı! Pontus Haritalı yelekler giyildi...

Sümela Manastırı’ndaki ayin, Yunanistan’a da bayram yaptırdı. Yunan TV kanalları ayini canlı yayınlarken, basın da konuya geniş yer ayırdı ve ‘daha güzel günlerin garantisi’ olarak sundu. Yaşananlara tepki gösteren araştırmacı-yazar Aytunç Altındal, “Hiçbir kazancımız yok. Sırada Ayasofya mı var!” derken, Doç. Dr. Yümni Sezen, “Bilerek yapılıyorsa hainlik, değilse aptallık” değerlendirmesi yaptı.


Sümela’da yapılan ayine ilahiyatçılar da tepkili. Sümela’nın bir başlangıç olduğunu söyleyen din sosyologu Doç. Dr. Yumni Sezen, “Din özgürlüğü adı altında git gide bozulma sürecine sürükleniyoruz” derken, Araştırmacı Yazar Aytunç Altındal, “AKP seçim öncesinde de Ayasofya’yı açar” dedi.


Sıra Ayasofya’da
Altındal, Sümela’da yapılan ayinin Türkiye açısından bir kayıp olduğunu belirterek, Sümela’da yapılan ayinlerin arkasının geleceğini ve Ayasofya gibi önemli tarihi mekanların da ayinlere açılmasının mümkün olduğunu belirterek, “AKP’ye hayırlı uğurlu olsun. Sıra Ayasofya’ya geldi. Yapılması gerekenler AKP tarafından birer birer yapılıyor. Papanın heykeli önünde imza atmışlardı ” Katolik evliliği yapıyorum’demişti, şimdi de Ortodoks evliliği yapıyor. Referandum öncesinde Sümela’yı açtı, seçimlerden sonra da Ayasofya’yı Ortodoks ibadetine açacaklar herhalde. Gazetenizin manşeti çok doğru, mevzu bahis para ise AKP için gerisi teferruat “ dedi. AKP’ye yüklenen altındal, “Hükümet hiçbir karşılık beklemeden bu tavizleri veriyor. Bu şekilde devlet yönetilmez. Türkiye’nin egemenlik hakları gidiyor. Kilisenin bulunduğu yerde kilise şeriatı uygulanır, başka hiçbir kanun geçmez orada“ şeklinde konuştu. Bartholomeos’un Osmanlı padişahlarına dua ettiğine dikkat çeken Altındal, ” Dikkat edin, Osmanlı’ya dua ediyorlar. Çünkü Patrikhane hala Osmanlı statüsünde. Çünkü Patrikhane’nin Cumhuriyet’te tüzel bir kişiliği yok. Osmanlı’ya tabii ki teşekkür edecek. Ama Cumhuriyet’e, Cumhuriyet devletine bağımlılığından bahsetmiyor. ’Atatürk’e şükran duyuyoruz’demedi “ diye konuştu.


Semboller önemli
Sümela’da yapılan ayini ’din özgürlüğü’ olarak sunmanın safdillik olacağını ifade eden ilahiyatçı Doç Dr. Yumni Sezen de, ”Kimileri, ’din özgürlüğü, ne var bunda? Ne olacak’ diyorlar. Bu bir semboldür. Sembollerin yıkılması ve ya tersine sembollerin üzerine gidilmesi bir davanın çökmesine veya davanın kazılmasına işaret edilen sembollerdir bunlar. Din özgürlüğü ile falan da ilgisi yoktur. ’Bir şey olmaz’ demek safdilliktir. Bunlar adım adım ’demokratikleşme’ adı altında Türk vatanını bozulma süreci içine soktular. Farkında olarak ya da olmayarak, her ikisi de suçtur; farkındaysa hainliktir farkında değilse aptallıktır. Aptal insanlardan yönetici olmaz “ dedi.


Fetihe saygısızlık
Bu tür ayinlerin arkasının geleceğini de belirten Sezen, ”Açılımın bir sınırı yoktur. Ayasofya da gelir başka yerler de sırada olabilir. Arkasından her şey gelir. Fatih’in hatırasına saygısızlıktır, fetihe saygısızlıktır, onları şımartmaktır. Bizim din özgürlüğü gösterisine ihtiyacımız var mı ki? Biz binlerce yıldır din özgürlüğüne saygılı bir milletiz“ ifadelerini kullandı.


Yunanistan ‘bayram’ yapıyor
Trabzon’daki Sümela Manastırı’nda düzenlenen ayin, Yunanistan’da büyük yankı uyandırdı. Yunan radyo ve TV kanallarının canlı yayınladıkları ayinde Fener Papazı Bartholomeos’un Rumca ve Türkçe yaptığı konuşmada verdiği mesajlara yer verildi. Yunan Başbakan Yorgo Papandreu, Meryem Ana yortusunu kutladığı Paros Adası’ndan, “Sümela’da düzenlenen ayin son derece önemli ve tarihi bir olaydır. Pontus Rumları ve geleneklerinden başka hepimiz için ayrı bir önemi var. Bu önemli olayın, Türk ve Yunan halkları arasında arzu edilen işbirliği, barış ve dostluk bağlarını pekiştirecek kadar önemli bir temel oluşturmasını diliyorum” diye konuştu.


Sırmalı bez
Sümela Manastırı’ndaki ayini Yunan hükümetini temsilen izleyen Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yannis Magriottis de, “Bu önemli gelişme Türk-Yunan ilişkilerindeki yakınlaşma sürecini oluşturan pozitif enerjiyi salıvermeyi başarmıştır” dedi. Ayin için Sümela’ya gelen Drama Metropoliti Barnabas ise ayinden sonra Bartholomeos’a hediye ettiği sırmalı bir bezin “1800’lerin sonlarında Trabzon’da dokunduğunu, halk mübadelesiyle Yunanistan’a götürüldüğünü ve yeniden Trabzon’a getirildiğini” söyledi.


Gazeteler manşetten duyurdular
Sümela’daki “ayin” Yunan medyasında da geniş yankı buldu. Manastırın fotoğraflarının bolca kullanıldığı haberlerde Türkiye’nin 88 yıllık yasağı kaldırdığına vurgu yapıldı. Gazetelerin tamamı haberi ilk sayfadan, büyük çoğunluğu da manşetten verdi. Haberlerde Türk güvenlik güçleri işlerini profesyonelce ve hissettirmeden yaptıkları için takdir edildi.


Duygusal bir gün
Sümela’daki ayinin barış karekterinin korunabilmesi ve herhangi bir provokasyon yaşanmaması için çok sıkı güvenlik tedbirleri alındığını yazan Ta Nea, her anlamda çok duygusal bir gün geçirildiğine vurgu yaparak, bölgenin çevre güzellikleri ile turistik imkânlarına da dikkat çekti. Ethnos gazetesi ise, İstanbul Fener Patrikhanesi ile Moskova Patrikhanesi arasındaki buzların iyice eridiğini kaydetti. Bartholomeos’un dün Moskova Patriği Kiril’le mesaj gönderdiğine dikkat çeken gazete, seneye yapılacak ayine davet ettiğini belirtti.


Rüya gerçek oldu
Elefterotipiya gazetesi ise bir rüyanın gerçek olduğunu yazdı. Gazete, 1922’den bu yana Sümela’da en önemli bir tarihi gün yaşandığı yorumunda bulundu. Türk ve Yunan tarafındaki aşırı uçların dışlandığını belirten Elefterotipiya, en fark edilen eksikliğin Selanik Valisi Panayotis Psomiadis’in törende olmamasını gösterdi. Aşırı tavırlarıyla dikkat çeken Psomiadis’e Sümela’ya gelmemesine dair en güçlü mesajı ise Bartholomeos göndermişti. Bazı Yunan gazetelerinin ayine ilişkin kullandığı başlıklar da şöyle oldu: Avriyani: “Trabzonda duygusal anlar; Sümela Manastırı’nda tarihi ayin.” Vradini: “Pontus’un Meryem Anası, daha güzel günlerin garantisi.” Ethnos: “Sümela Manastırı’nda Ekümenik Huşu.” Espresso: “88 yıl sonra huşu ve gözyaşı, Pontos’un Meryem Anası için.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates