Haberler

AKP Vekili Vurdu, Başkanı Ağladı

AKP Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven, 12 Eylül döneminde ülkücü Hüseyin Uçar'ı öldürdü. 20 yıl hüküm giydi. 9 yıl yatıp çıktı. Meclis'e girdi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Meclis kapanmadan önce partisinin son grup toplantısında Anayasa değişikliğini anlatırken, 12 Eylül'de idam edilen gençleri anmış ve ağlamıştı. Referandum kampanyasını ''12 Eylül'le hesaplaşma'' üzerine kuran Erdoğan, her fırsatta MHP tabanından oy istedi. Ancak ülkücü gençlerin 12 Eylül'de mağdur edildiğini anlatan Erdoğan, çok önemli bir gerçeği atladı. Yıllardır gizlenen o gerçeği
SÖZCÜ açıkladı. İşte o haber:


1982 TARİHLİ MAHKEME KARARI

SÖZCÜ'nün ele geçirdiği belge, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 8 Eylül 1982 tarihinde aldığı karara dayanıyor. Şimdi AKP'nin Kars Milletvekili olarak Meclis'e soktuğu Mahmut Esat Güven, o dönemde ''adam öldürmek ve 6136 sayılı kanuna muhalefet'' suçundan hüküm giydi. Mahkeme kararında vekilin, ülkücü genci öldürdüğü tüm ayrıntıları ile anlatılıyor.


TARİH 15/12/1977 YER: KIZILAY

Tarih 15 Aralık 1977. Mahmut Esat Güven, üniversite öğrencisi. Kızılay'da bulunan Yüksel ve Konur Sokak'ın kesiştiği noktada Hüseyin Uçar (Ülkücü genç) ile karşılaştı. Uçar'a ''Dur, ellerini kaldır'' diyen Güven, yanındaki arkadaşından da arama yapmasını istedi. Arama yapılırken Uçar'ın hafifçe kıpırdaması sonunu getirdi. Güven, önce bir el ardından da 4 el ateş etti.


HÜSEYİN'İN SOZ SÖZLERİ: BENİ VURAN MAHMUT

Ülkücü genç, hastaneye kaldırıldı ancak ilk ateş sırasında aldığı yara nedeniyle öldü. Yalnız ölmeden önce hastanede, ''Beni vuran Mahmut'' dedi. Bunun üzerine Mahmut Göçer isimli biri yakalandı, katilin o olmadığı anlaşılınca serbest bırakıldı. Güven ise olaydan sonra Mimarlar Odası'na kaçarak, gizlendi. Aynı gün Mimarlar Odası'nda arama yapıldı. İki adet gizlenmiş tabanca ele geçirildi. Ayrıca tanıklıklarına başvurulan Cengiz Kunduz, Mehmet Kıymet, Mustafa Akaya (Lokantada yemek yiyor), Ahmet Uluşahin (simitçi) ve Mustafa Aytuğ isimli vatandaşlar olayda tanıklık ederek Mahmut Güven'i teşhis ettiler.


20 YIL CEZA ALDI 9 YIL HAPİS YATTI

Mahkeme, yaptığı yargılama sonucunda Güven’i, 20 yıl ağır hapis, 10 ay hapis, 416 lira para cezası ve ''müebbet kamu hizmetlerinden yasaklanması'' yönünde mahkum etti. AKP'li Güven, 9 yıl yattıktan sonra cezaevinden ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklanarak çıktı.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 8 Eylül 1982 tarihinde aldığı kararda Mahmut Esat Güven'e 20 yıl hapis cezası verildiğin yer alıyor.


BEN ÖLDÜRMEDİM SUÇ ÜZERİME KALDI

AKP Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven, ''1977’de bir mahkumiyetiniz var, adam öldürmüşsünüz?'' sorumuz üzerine ''Aradan 33 yıl geçmiş, niye şimdi bunlar ortaya çıkartılıyor'' diye tepkisini dile getirdi. AKP'li vekil, o olayı kendisinin işlemediğini ancak suçun üzerinde kaldığını savundu. AKP'li Güven, SÖZCÜ'ye şunları anlattı: ''Bir iftira. Benim yaptığım olay değil, ben öldürmedim. Ancak suç üzerimde kaldı. Benim bu olayı işlemediğimi onun (Hüseyin Uçar) ailesi de biliyor. Ben o çocuğu tanımıyordum. Göz göre göre biz suçlandık.''


KAMU YASAĞINA RAĞMEN NASIL MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ?

ADAM öldürmekten mahkum olan Mahmut Esat Güven, 2001 yılında ''memnu hakların iadesinden'' faydalanmış. AKP kurulurken, Güven'e ''sabıkası yoktur'' yazısı verilmiş. Daha sonra da milletvekili seçilerek Meclis'e girmiş. Oysa ki AKP'li vekil, 1977'de adam öldürdüğü için 1982'de hem 20 yıl ağır hapis cezası aldı hem de ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklandı. Ancak 2007'de vekil seçilirken ''sabıka kaydı bulunmadığı'' yönünde Yüksek Seçim Kurulu'na belge verdi. Bu ay içinde Adli Sicil Kurumu'ndan alınan sabıka kaydında ise Güven'in mahkum olduğu dosyaya atıf yapılıyor ve ''adli sicil kaydı vardır'' yazıyor.


ERDOĞAN O GENÇLER İÇİN GÖZYAŞI DÖKMÜŞTÜ

TARİH 20 Temmuz 2010. Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP Grubu'nda konuşuyor. Birden duygusallaşan Erdoğan 12 Eylül'de idam edilen gençlerin ailelerine yazdıkları mektupları, ardından yazılan şiirleri okuyor ve ağlıyor. Başbakan'la birlikte tüm AKP grubu gözyaşlarına boğuluyor. Ardından da MHP ve CHP tabanına seslenip, Anayasa değişikliğine ''evet'' derlerse 12 Eylülcüler'den bu gençlerin intikamını alacağını söylüyor...


(Veli Toprak-Sözcü)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates