Haberler

Başörtüsüne Özgürlük Açılımı Ne Zaman?


Çağdışı yasağın, hükümet ve muhalefet işbirliği ile kaldırılması istenen eylemde, “Başörtüsü açılımı ne zaman” pankartları açıldı. Siyasilerden harekete geçmelerini isteyen konuşmacılar, eylemlerinin yasak bitene kadar süreceğini dile getirdiler. Başörtüsü yasağının kökten kaldırılması için 5 yıldır aralıksız eylem yapan Kocaeli'ndeki sivil toplum kuruluşları, mücadelelerinin 6. yılına girerken dev bir yürüyüşle yasağı kınadı. Yürüyüşte, “Özgürlük gelene kadar direneceğiz” vurgusu yapıldı.


5 yıl önce Kocaeli'de başlayan ve Türkiye'nin değişik illerine yayılan başörtüsüne özgürlük buluşmaları, 6. yılına dev bir buluşmayla girdi. Kocaeli'nde yaz kış, yağmur çamur demeden başta başörtüsü yasağı olmak üzere inançlı insanların gasp edilen haklarını savunan sivil toplum kuruluşları, dün daha büyük buluşma ile seslerini duyurdu.

Mazlumder Kocaeli Şubesi'nin düzenlediği organizasyona, Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri içindeki 40 STK'nın yanı sıra Anadolu Gençlik Derneği, Özgür Der, Alperen Ocakları da “Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü”ne destek verdi. Öğlen namazından sonra camiden çıkan halkın katılımıyla 13.30'da Merkez Bankası'nın önünden başlayan yürüyüş, katılımlarla kısa sürede büyük bir kitleye ulaştı.

“BAŞÖRTÜSÜNE AÇILIM NE ZAMAN?”

İzmit İnsan Hakları Parkı-Özgürlük Meydanı'na kadar yürüyen vatandaşlar, yasak mağduru onbinlerce genç kız ile eğitimini tamamlayıp meslek sahibi olan başörtülülerin; başörtüleriyle okuma ve çalışma hakkının iadesi için haykırdı. Sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar, “Başörtüsü açılımı ne zaman?” pankartları açtı. İstanbul, Sakarya, Bursa, Akyazı gibi civar illerin yanı sıra Van, Kütahya, Ankara, Antalya, Konya'dan gelen binlerce katılımcı, bir defa daha “Başörtüsüne özgürlük” diye haykırdı.

TAHTACI: YASAĞA SON VERME ZAMANI GELDİ

Yürüyüşün son bulduğu İzmit İnsan Hakları Parkı-Özgürlük Meydanı'nda toplanan katılımcılara seslenen Mazlumder Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin Tahtacı, bulundukları meydanda 260 haftadır özelde başörtüsü, genelde inanç özgürlüğüne karşı yapılan her türlü baskı ve kısıtlamalar için mücadele verdiklerini hatırlattı. Türkiye'de kadına karşı ayrımcılık olan başörtüsü yasağının hâlâ devam ettiğinin altını çizen Çetin Tahtacı, “En temel insan hakkı olan eğitim hakları, kadınlara yapılan ayrımcılık nedeniyle ihlal edilmektedir. Bu yasak, toplumun büyük kesimi tarafından bitirilmesi yönündedir. Anlamsız yasağın sonlandırılma zamanı gelmiştir” dedi.

“HÜKÜMET VE MUHALEFET BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALKMASI İÇİN EL ELE VERMELİ”

Hükümete ve muhalefete çağrıda bulunan Tahtacı, “Hükümete düşen görevin halkın haklı taleplerine göz ardı etmeden çözüm için çaba sarf etmeleridir. Bu yasak tehir edilemeyecek duruma gelmiştir. Muhalefete düşen görev ise çözüme katkı sağlamak olmalıdır. Bu yasağın madem ki kalkmasını istiyoruz. Yapıcı muhalefetle çözümün bir parçası olunuz. Başörtüsü sorununu insan hakları alanı zemininde çözüme kavuşturulacağını düşünmekteyiz. Hiçbir siyasi partiye havale edilemeyecek kadar da hassas bir durum olduğunu düşünmekteyiz” diye konuştu.

ÜNSAL: BU İNSAN HAKKI İHLALİ SON BULMALI

Topluluğa hitaben bir konuşma yapan Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da, başörtüsü yasağının bir insan hakları ihlali olduğunu vurguladı. Topluluğa hitaben bir konuşma yapan Zeynep Der Genel Başkanı Sabiha Ateş Alpat ise, topluluğa hitaben yaptığı konuşmada, “Dik duruşunuza, zulme boyun eğmeyişinize meleklerin gıpta ile alkış tuttuğunu duyacak ve Hz. Muhammed(sav)'in size tebessüm ettiğini hissedeceksiniz. Tarihsel sorumluluğunuz gereği, geri adım atmayışınızdan dolayı selam olsun sizlere, taviz vermeyişinizden, çözülmeyişinizden, dolayı selam olsun sizlere…” dedi.

Hükümetin başlattığı 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasına dikkat çeken Sabiha Ateş Alpat, “Herkese açılım; bize ise, 'Açılın' diyenlere 'la' diyoruz. Bizler, 'Haydi kızlar okula' diyerek, bizleri okula davet edenlerin, okulun kapısında, 'Önce başörtüsü' diyerek dayatanlara 'la' diyoruz” diye konuştu.

ÖZEN: BU KONUYU HÜKÜMETE HAVALE EDİP, OTURMAMALIYIZ

Topluluğa hitaben kapanış konuşmasını yapan, Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu'nun dönem başkanlığını yürüten Anadolu Gençlik Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Ahmet Özen de yaptığı konuşmada, hükümetin başörtüsü yasağını kökten ortadan kaldıracak düzenlemeler yapması gerektiğini vurguladı. Vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının, bu işi hükümete havale ederek davaya sırtını dönmemesi gerektiğine dikkat çeken Ahmet Özen, “Her Müslüman birey bu yasağın kalkması için tavrını ortaya koyması gerekir. Bu başkasına havale edilmeyecek kadar önemli bir cihattır. Bütün sivil toplum kuruluşlarının bu yasağa karşı çıkarak, Türkiye'nin her tarafında seslerini yükseltmeleri gerekir” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates