Haberler

Yazıcıoğlu Birinci Oldu...Türkiye'de geleneksel hale gelen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İngiltere Finali, başkent Londra'da gerçekleştirildi.

Şiir dalında merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun 'Üşüyorum' adlı eserini okuyan Ellie Mace birinci oldu.

Walthamstow Belediye Binası'nda İstiklal Marşı ile açılışı yapılan programa katılan yerli yabancı binlerce kişi, sahnede Türkçe dilinde şiir ve şarkılar seslendirerek, birinci olmak için kıyasıya yarışan küçük yarışmacıları keyifle izledi.

Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı Saim Orhan tarafından sunulan programa İngiltere Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr Seyfettin Erşahin, Londra Eğitim Müşaviri Nihat Akbulut, ünlü işadamı Sami Kent ve Axis Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Azak ile çok sayıda işadamı da katıldı. Programda jüri üyeleri eğitimci Yakup Poyraz, Ahmet Alver, Ayhan Tergip, ses sanatçısı Ebru Gerçek ve piyanist Muharrem Karaer'den oluştu.

Türkçe'nin dünyada hak ettiği yere gelmesi için çabaladıklarını belirten Wisdom Okulu Müdürü Ramazan Güveli, 2003 yılından bu yana düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın dünyada Türkçe diline karşı büyük bir ilgi uyandırdığını söyledi. Dünya çapında Türkçe Olimpiyatları'na yaklaşık 10 bin öğrencinin hazırlandığını anlatan Güveli, geçtiğimiz yılki olimpiyatlarda yarışan İngiltere'nin 2 altın, 2 bronz ve 3 gümüş madalya ile döndüğünü hatırlatarak, Avrupa'da en çok ödül alan ülke olduklarını dile getirdi.

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu anadili Türkçe olmayan kategoride üçüncülüğü Sezai Karakoç'un 'Ey can' şiirini seslendiren Victoria Bishop, şarkı dalında 'Benim gözüm sende' şarkısın seslendiren Anisa Clockerty, yine Sezai Karakoç'un 'Ey sevgili' şiirine okuyan Reyhan Nas elde etti. Öğrencilere ödüllerini ünlü işadamı Sami Kent verdi.

Ana dili Türkçe olmayan şiir dalındaki ikincilikleri ise Orhan Veli'nin 'İstanbul'u dinliyorum' şiiriyle Patrick Sen, şarkı dalında 'Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar'ı seslendiren Jasmin Fisher elde ederken, ana dili Türkçe kategorisinde ikinciliği ise 'Sivas'a gidek' şiiriyle Cihan Akın kazandı. İkinci olan yarışmacılara ise ödüllerine Din İşleri Müşaviri Prof. Dr. Seyfettir Erşahin verdi.

Yarışmada birincilerin anons edilmesi ise salonda büyük bir coşkuyla karşılandı. Saim Orhan'ın açıkladığı sonuçlara göre ana dili Türkçe olmayan şiir dalında Muhsin Yazıcıoğlu'nun 'Üşüyorum' şiirini seslendiren Ellie Mace ile şarkı dalında 'Değmen benim gamlı yaslı gönlüme' şarkısını okuyan Camila Aba birinciliği elde ettiler. Ana dili şiir dalında ise birinciliği 'Canım İstanbul' şiiriyle Beyza Tahir kazandı. İngiltere Finali'nde birinciliği elde edenlere ise ödüllerini Londra Eğitim Müşaviri Nihat Akbulut verdi.

Yarışmada üçüncülere fotoğraf makinesi, ikincilere müzik çalar (iPod) verilirken, birinci olanlara ise dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Birinci olanlara ödüllerine veren Eğitim Müşaviri Nihat Akbulut, yarışmayı organize edenlere teşekkür ederek, "En başta öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu organizasyondan dolayı Axis Eğitim Vakfı'nı tebrik ediyorum. Bu gerçekten çok büyük, dünya çapında bir organizasyon. Bu yarışmanın Türk dilini ve Türk kültürünü bütün dünyaya yaymak ve tanıtmak gibi çok önemli bir fonksiyonu var. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

Bu arada, yaklaşık 3 yıl önce İngiltere'de uğradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Evren Anıl da anıldı. Bu vesileyle, yarışmayı izlemeye gelen annesi Gönül Anıl'a, Axis Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Azak tarafından çiçek takdim edildi. Çiçeği bir evladı olarak takdim ettiklerini belirten Adnan Azak, "Evren arkadaşımızı kaybetmemizin ardından yaklaşık 3 yıl geçti. Böyle annelerin yetiştirdiği bir delikanlıydı. Bizi evladı kabul etmesini rica ediyoruz ve bu ödülü bir evladı olarak takdim ediyorum. Bu Evreni ve Evrenleri yetiştiren ve yetiştirecek olan tüm annelerin 'anneler günü' kutlu olsun." diye konuştu.

Şarkı dalında birinciliği elde eden Camila Aba, yarışma sonrası duygularını paylaştı. Çok çalıştığını ve kazanmak için hocasıyla birlikte sürekli pratik yaptığını dile getiren Aba, "Çok mutluyum. Haftalarca pratik yaptık hocamla birlikte. Babam her gün işten gelince beni televizyonun başında prova yaparken buluyordu. Türkiye'ye gideceğim şimdi. Daha önce de bulunmuştum ama bu sefer yarışmaya katılacağım, çok heyecanlıyım." dedi.

Birincilerden Beyza Tahir ise, geçen yıl da yarışmaya katıldığını ama kazanamadığını söyledi. Çok heyecanlı olduğunu gözlenen yarışmacı, İstanbul'a birinci olarak gideceğinden ötürü mutlu olduğunu ifade etti.

SAİM ORHAN: ÖNCEDEN BÖYLE SAHNELERİ HAYAL BİLE EDEMEZDİK

Yarışmayı sunan Saim Orhan, birkaç yıl önce böyle sahnelerin hayal bile edilemediğini kaydederek, "İnsanımızın gayretiyle nelerin başarılabileceğini gördük." dedi.

Aynı gayretle devam edildiği sürece Türkçe'nin bir dünya dili olmaması için bir neden bulunmadığını sözlerine ekleyen Orhan, " Gerçekten çok güzel bir gün yaşadık Londra'da. Hakikaten öğretmenlerimiz çok gayret etmişler ve çocuklarımız da çok güzel çalışmışlar. Hem şiirde hem de şarkı dalında çok güzel performans ortaya koydular. Zannediyorum juri üyeleri de epey zorlandı." ifadelerini kullandı.

Dünyanın çok farklı coğrafyalarını ziyaret ettiklerinde Türk okullarıyla karşılaştıklarını dile getiren Orhan, bu okulların Türkiye'nin kültürünü o topraklara götürdüklerine dikkat çekti: "Barış ve hoşgörü yanlısı olduğumuz götürülüyor bu topraklara. Oradaki insanlar da bize her gün daha bir yakınlık duymaya başlıyor. Bütün bunları görünce, yakın zamanda Türk dilimizin dünyada saygın konumunu alacağına inanıyoruz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates