Haberler

Genç Alperenlerden 18 Mart Açıklaması


Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde etkin faaliyetleri ile kendilerinden söz ettirmeyi başaran Ayvalık Alperen Ocakları'nın Gençlik Kollarından Çanakkale Şehitlerinin anıldığı 18 Mart günü ile ilgili bir yazılı açıklama yapıldı.

Ayvalık Alperen Ocakları Gençlik Kolları Başkanı Selcen Ercan imzasıyla yapılan açıklamada, Çanakkale destanının yakıştırma ve mübalağa olmadığı belirtilirken, Çanakkale Zaferinin her anının kanla, duayla ve gözyaşıyla yazıldığı bir destan olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada, "Çanakkale zaferinin ardından, inançla yazılmış bir cephede verilen destansı mücadele sonrasında, Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, 'Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddım var' demiştir. Hem hak katında hem de halk yanında şehitlik mertebesine yükselmek bir onurdur. Şehit; Allah'ın huzurunda diri olarak hazır bulunup, rızıklandırılacağı ve Cennet'e gireceğine şahadet olunduğu için bu adı almıştır.

Bir gün peygamberimize bir adam sordu. Ey Allah'ın resulü bana, savaşa denk olan bir amel göster. Peygamberimiz de; 'O'na denk olan bir amel bulamıyorum. Savaşa çıktığı zaman camiye kapanır ve durmadan ve usanmadan namaz kılmaya ara vermeden oruç tutmaya gücünü yeter mi?' diye buyur. Bunun üzerine adam; 'Buna kimin gücü yeter ey Allah'ın Resulu'' dedi.ÇANAKALE'DE DESTAN YAZILMIŞTIR

Şehitlik insan onurunun varacağı en yüksek mertebedir. Çanakkale'de ise; destan yazılmıştır. Çanakkale'de kahramanlarımızın kanlarıyla, toprak kırmıza bulanmış ve üzerinde savaşın şiddetini gösterircesine kemik ve etle kaplanmıştır.

Öyle ki, bugün bile o yörede toprağın kokusu bile farklıdır. Bu bambaşka bir manevi ruh halidir. Bir gün anma ile sınırlı kalınamayacak bir duygudur. Yine de bir gün bile olsa, layıkıyla, Çanakkale'de ki şehitlerimizi ruhlarını yâd edelim. 'Ey şehit oğlu şehit; isteme benden makber. Sana avucunu açmış gökte duruyor Peygamber.' Milli ve dini duygularımızın sömürülmesine fırsat vermeden kalbimizle, inancımızla tıpkı onların canlarını vatan uğruna verdikleri gibi, çıkarsız, saf istiklal uğrunda can vermiş tüm şehitlerimizi saygıyla, duayla anıyoruz. Alperen Ocakları olarak tüm Müslüman âleminden şehitlerimiz için hatim dualarınızı bekliyoruz" denildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates