Haberler

Katsayı kararına tepki

Alperen Ocakları Ordu İl Başkanı Hüseyin Günay, meslek liselilerine uygulanan 'katsayı adaletsizliğinin' Danıştay tarafından iptal edilmesini eleştirerek, "Bu kararın akıl ve vicdanla bir ilgisi yoktur" dedi.
Anayasanın 130. ve 131. maddeleri ile yüksek öğretime giriş sınavlarını düzenleme yetkisinin tamamen YÖK'e verilmiş olmasına rağmen, YÖK tarafından yapılan uygulamanın önünün kesildiğini belirten Günay, "O zaman YÖK'ü kapatsınlar, kitapçıkları ve sınav takvimini kendileri hazırlasınlar. Yani YÖK'ü yok etsinler. Camiye giden kesimi hayata ortak etmek istemeyen, devlet idaresinde görmek istemeyen grup, Anadolu çocuklarının iktidar olmasını hazmedemeyen meşum zihniyet, sadece meslek liselileri değil milyonlarca mezun ve ailelerini mağdur etmektedir" diye konuştu.

YÖK tarafından katsayının kaldırılmasının ardından binlerce meslek liselinin, üniversite kapılarının kendilerine açıldığını düşünerek varlarını yoklarını dershane ve kurslara yatırdığını, bu kararla gençlerin psikolojisini ve çocuklarını meslek liselerine yazdıran ailelerin mağduriyetini kimin gidereceğini soran Günay, şu açıklamayı yaptı: "Bu ülkede hakimiyet kayıtsız şartsız milletin mi, yoksa hakimlerin mi? Ortada bir haksızlık var. Darbeci zihniyetlerin bir eseri olan katsayı zulmü binlerce öğrenciyi mağdur etti. Hiç kimsenin öğrenim özgürlüğü elinden alınamaz. Uygulama iptal edilmiş haliyle kalırsa mağdur olan sadece meslek liseliler olmayacak. Fen alanında mezun olan, Türkiye birincisi bile olsa hukuk fakültesine giremiyor. O halde alan ve alan dışı ayrımı kaldırılmalıdır. Çünkü adayların bir bölümü 40 puan avantajlı diğer bölüm ise 40 puan dezavantajlı durumda sınava girmiş oluyor. Bu eşitsizlik ortadan kaldırılarak kamu vicdanı rahatlatılmalıdır"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates