Haberler

Darbeci İsmine Hayır


Muhtar Lütfü Çakmak, ihtilal yıllarında doğanların dahi Evrenpaşa isminden rahatsız olduklarını ve mahalle isminin 'Muhsin Yazıcıoğlu' olarak değişmesi için belediyeye talepte bulunduklarını söyledi.
Erzurum merkez Yakutiye Belediyesi sınırlarında bulunan ve 4 bine yakın nüfusa sahip Evrenpaşa Mahallesi sakinleri, mahallerinin isminden rahatsız. 1980 ihtilalinden sonra mahalle kimliğini kazanan Evrenpaşa Mahallesi'nin isminin yıllar sonra Barbaros Mahallesi olarak değiştiği, ancak yeniden bir değişiklikle Evrenpaşa ismini aldığı belirtildi.

Mahalleli ise ismin değişmesinde kararlı. Muhtarlığa dilekçe sunan mahalle sakinleri Kenan Evren'in ihtilalci ve darbeci olduğunu gerekçe göstererek mahallenin isminin değişmesini istedi. Dilekçeleri ve talebi belediye meclisine sunan muhtar Lütfü Çakmak ise konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı muhabirine açıklamada bulundu. Mahallede 80 ihtilalinde doğanların bile Evrenpaşa isimden rahatsız olduğunu kaydeden Muhtar Çakmak, "Sonuçta talep meselesi. Bizde bu talebi belediyeye aktardık. Evrenpaşa isminde mahalle, ilköğretim okulu bir de sağlık ocağımız var. Nasip olursa mahalleyle beraber hepsinin ismini değiştirmeyi düşünüyoruz. Mahalleli Muhsin Yazıcıoğlu ismini istiyor. Tabiî ki 4 bin kişiden farklı isimler talep eden var ama dilekçelerin yüzde 99'u Muhsin Yazıcıoğlu ismini istiyor. Vefat eden Yazıcıoğlu'na bir vefa borcu hissediliyor. Yazıcıoğlu ismini siyasi bulabilirler ama Evrenpaşa da siyasi bir isim. Sonuçta bu memlekette darbe yapmış, cumhurbaşkanı olmuş biri. Kenan Evren hala yaşıyor ama Yazıcıoğlu ise vefat etmiş ve siyasi bir şeyi kalmamış." dedi.

Muhtar Çakmak, ihtilal dönemi ve sonrasında Evrenpaşa isminin verilmesini ise şöyle açıkladı: "O dönemlerde ismin kullanılması avantaj olarak görülmüş olabilir. Evrenpaşa ismi olursa bazı kurumlardan fayda görürüz düşüncesi ile koyulmuş olabilir. İhtilalin bu memlekette ne getirip götürdüğünü toplum biliyor ve bu ismin olmamasını istiyor. Olmazsa buralara hizmeti olan Doktor Celal Bey isminin verilmesini isteyeceğiz."

Mahalle esnafından Tuncay Akın (32) ise darbeci bir isimden rahatsız olduklarını dile getirdi. Akın, "Darbeci bir zihniyetin ismini niye taşıyalım. Hem darbe yapacak hem halka zulüm edecek hem de ismini taşıyalım. Muhsin Yazıcıoğlu olabilir, büyük komutanların isimleri olabilir. Evren Paşa darbeden başka ne hizmet etmiş. 1 liralık malımız 10 kuruş etmiş onu da çekip elimizden almış. Darbe bu ülkeyi 40 yıl geriye götürdü. Hem gerileyeceğiz hem de ismini taşıyacağız bu mantığa uymaz." diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates