Haberler

Yalçın Topçu: Arkamızı Sıkı Kollayalım


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, parti bilgilendirme ziyaretleri kapsamında BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ile görüştü.

Bakan Davutoğlu’nun ardından konuşan BBP Genel Başkanı Topçu bir açıklama yaptı. Topçu’nun konuşmasından önce kürsüye Azerbaycan bayrağı konuldu. Topçu, sözlerine “Öncelikle Büyük Türk Milleti kendi coğrafyasında lider ülke olacağı günleri inşallah Allah bize BBP’nin iktidarıyla nasip eder. Çünkü bugüne kadar hep bu iddia ile hareket edenler geldiler, dizi dizi yönettiler. Hep beraber gördük ki netice fiyasko” diyerek başladı.

Bakan Davutoğlu’nun kendilerine dış politika konularında verdiği bilgileri dinlediklerini, kendilerinin de BBP’nin çözüm önerilerini Bakan’a anlattıklarını bildiren Topçu, “BBP, açılım meselesi denildiği an itibariyle ben şahsen Genel Başkan olarak çıkıp Ardahan’dan Edirne’ye Büyük Türk Milleti’ne şöyle söylemek istiyorum: ‘Aman ha, Adalet ve Kalkınma Partisi yine bir açılım peşinde, arkamızı sıkı kollayalım.”

ABD’nin bu coğrafya üzerindeki emperyal emelleriyle alakalı bir yönetim değişikliği yaptığını, bu coğrafyada yaşayan insanlarda iyi bir izlenim uyandırabilecek Barack Obama’nın Başkan seçildiğini anımsatan Topçu, “Neticede o geldi Türkiye’ye, TBMM’de çok büyük bir teveccühle karşılandı. O, çıktı TBMM’nin kürsüsünden dedi ki ‘Ermeni meselesini halledelim, Güneydoğu meselesini halledin, Kıbrıs meselesine çözüm bulun.’ Ondan sonra da birtakım açılımlar başladı” diye konuştu. Ermenistan’ın Karabağ’da işgal ettiği topraklardan çekildiğini deklare etmesi gerektiğini kaydeden Topçu, Hocalı’da 1992’de ciddi bir katliam yapıldığını, bunu birçok yerin ‘soykırım’ olarak nitelediğini ifade ederek “Ben nezaketsizlik olmasın diye Hocalı katliamındaki çocukların katledildiği resmi göstermedim Sayın Bakan’a, bizim partimizde var. Hocalı katliamının mutlaka o protokole zerk edilmesi lazımdı” dedi.

İsviçre’de Ermeni soykırımı iddialarının reddedilmesinin suç sayıldığını ve reddedenlerin hapse atıldığını belirten Topçu, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin böyle bir meselede İsviçre’de oturup protokol imzalaması ne kadar faydalıdır, milletin takdirine... Şu anda bu görüşmelerin, bu protokolün Azerbaycan’la yürütülmediği kanaatini de taşı((Bu kelime sansürlenmiştir.)) bu meseleleri mutlaka Azeri kardeşlerimizle de paralel bir vaziyette görüşmesini biz bekliyoruz ve bunu kendilerine de söyledik. Kamuoyunun algılaması böyle değil. Sanki adeta Azerbaycan bu işte dışarıya bırakılmış, Ermenistan’la Ermenistan tezlerini kanun gibi kabul eden, Ermenistan’ın soykırım iddialarını kendi sınırları içerisinde bir insan ‘Hayır bu böyle değildir’ derse kaldırıp hapse attığı bir ülkede bu protokol imzalanıyor. Netice itibariyle 28-29 Nisan’da hem Başbakan’ın hem Genelkurmay Başkanı’nın ‘Ermenistan Karabağ’da işgal ettiği topraklardan vazgeçmezse biz sınırları açmayız’ sözüne Büyük Türk Milleti güvenmek istiyor. Bu protokolün keşke Adalet ve Kalkınma Partisi yine bir usul hatası yaptı açılım meselesinde yaptığı gibi. Önce adını bin yıllık kardeşi sorun diyerek koydu. Sonra ‘Demokratik Açılım’ dedi. Şimdi de keşke bu protokolu baştan TBMM ile görüşse idi. Ama BBP olarak biz ümit ediyoruz ki büyük Türk Milleti’nin seçip Meclis’e gönderdiği milletin vekilleri milletin kanaatini inşallah orada tıpkı 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi yerine getirecekler kanaatini taşıyorum.”

Ermenistan’ın soykırım iddialarından vazgeçmediğini, Türkiye’nin sınırlarını tanımadığını dile getiren Topçu, Ermenistan’ın derhal soykırım iddialarından vazgeçtiğini, Kars Anlaşması’nı tanıdığını deklare etmesi gerektiğini söyledi. Topçu, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin de bu noktalarda daha hassas, daha yerli, daha milli, daha millete uygun siyaset ve politika üretmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates