Haberler

Ülkücünün Çilesi


(1979 Samsun Cezaevi 12 Yaşındaki Ülkücü)
12 Mart denilince, birçok kişinin aklına muhtıra gelir, demokrasiye müdahale gelir. Oysa bizim için bir farklı anlamı daha vardır 12 Mart'ın. O da sevgili Galip Ağabey'imizin Hakk'a yürüdüğü gündür. Bir aksiyon, bir ideal, bir dava adamı, ama hepsinden daha önemlisi tarifsiz bir vefa adamı olan rahmetli Galip Erdem'in hayatı, eserleri, fikirleri ve kaleme döktüğü “Ülkücünün Çilesi” gelir aklımıza. Ülküm’deki bu başlangıç yazımız, onun ölüm yıldönümüne geldiği için galiba en iyisi, onun “Ülkücünün Çilesi" başlığıyla özetlediği, asla eskimeyecek makalesini iktibas etmekti. Allah (cc) rahmet eylesin:

“Şimdi nerede olduklarını, ne yaptıklarını bilmediğim delikanlılar ‘Fetih Marşı’ şiirini çok severlerdi. O delikanlılar, büyük yürekli ama alçak gönüllü idiler. Doğru, ‘Fatih’in İstanbul'u fethettiği yaşta' idiler. Yine de hiçbirinin Fatih'lik iddiası yoktu. Sadece Allah'a iyi kulluk edebilmenin, milletine daha çok hizmet vermenin yarışına girmişlerdi. İlimde, fikirde, sanatta birer 'Fatihçik' adayı olmanın hayalini kurmuşlarsa, kim kınayabilir.

Belki de aralarından gerçek fatihler çıkacaktır, kim bilebilir? Bir zamanlar o delikanlıların bir çoğunu tanımıştım. Her iki dünyada da şahitlik ederim; ‘oyuna ve oynaşa’ ayıracak zamanları hiç olmadı.

Delikanlılığın yaşlanınca gülümsenerek hatırlanan yaramazlıklarından bile uzak kaldılar. Milletlerinin saadetlerini, devletlerinin yücelmesini, bayraklarının dünya durdukça dalgalanmasını hayatlarının gayesi saydılar.

Mukaddesatına yabancılaşmış, güzelliklerini unutmuş bir neslin çocukları idiler. Yolun doğrusunu gösterecek büyükleri öyle azdı ki, içlerinden bazıları büyüklerine doğru yolu seçtirmenin ağır yükünü omuzlamaktan çekinmediler. O delikanlıları bir hayli zamandır göremiyoruz.

Acaba halleri nicedir?

O delikanlılardan her biri ‘burçlara bayrak olacak kumaştan’ idiler.

Hep yükseklerde kalmayı ve hiç yere düşmemeyi çoktan hak etmişlerdi. Kıymetlerini bilemedik.

Niçin görünmüyorlar? Gücendiler mi? Aramıza bir daha dönmeyecekler mi? Eğer böyle ise kaybımız çok büyüktür.

Gün gelecek o delikanlıları yine arayacağız ama artık kolay bulamayacağız.

Bizden şan istemediler, canlarını verdiler. Bizim hürriyetimiz için hürriyetlerini feda ettiler. Bizden sadece biraz sevgi, biraz anlayış beklediler. Onu bile esirgedik.

Hep aynı soru beynimi kemiriyor: ‘Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştaki’ delikanlılar şimdi neredeler, ne yapıyorlar? Yoksa atalarından işaret aldıkları gün yürüdüler de arkalarından kimse gitmediği için çok mu uzaklara düştüler?

O delikanlıların bazılarının yerini biliyorum. Ulubatlı Hasan Ağabeylerinin yanındalar.”

Kadir Mahir DAMATLAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates