Haberler

Ey Çin: Türklerin Kanıyla Boğulacaksın


Yüzyıllardan belli düşmanca davranan çin devleti yine kendine yakışır ir katliam ile tavrını sergiledi Urümçi’de 5 Temmuz Pazar günü yapılan protesto gösterisinde çıkan olaylarda yüzlerce Doğu Türkistanlı şehit edildi.
26 Haziran günü Shaoguan’daki bir oyuncak fabrikasında çıkan olaylarda 12 Uygur’un haince Çinli işciler tarafından katledilmesini protesto etmek için Doğu Türkistan’ın başkenti Urümçi’de binlerce Doğu Türkistanlı protesto gösterisi düzenledi. Pazar günü Halk Meydan’ında toplananların çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşuyordu. Amaçları, mecburi olarak çalıştırılmak üzere Çin’e götürülen Doğu Türkistanlıların uğradığı vahşeti protesto etmekti. Ancak Çin’in kanlı elleri bir daha devreye girerek, yüzlerce Doğu Türkistanlının ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu. Reuters haber ajansının Çin kaynaklarına dayanarak verdiği bilgilere göre 140 kişi hayatını kaybetti ve 816 kişi yaralandı.
Yaşanan vahşeti ve Doğu Türkistanlıların katledilmesini protesto için düzenlenen gösteriler Çin güvenlik güçlerince ağır şekilde bastırılmak istendi. Dünyaya kapattığı Doğu Türkistan’da halkın hak arayışına izin vermeyen Çin, bu tutumu ile vahşi yüzünü bir daha ortaya koydu. Gösteri için toplanan binlerce kişi üzerine doğrudan ateş açılarak katliam yapılmıştır. Halka gözdağı vermek maksadı ile bu kadar kanlı bir müdahaleye girişen Çin hükümeti bundan sonrada Doğu Türkistan’da terör estirecektir., Çin’in bu gelişmeleri kullanarak tüm Doğu Türkistan halkı üzerinde bir baskı oluşturacağını söyleyebiliriz. Nitekim olayların hemen ardından Urümçi’de geniş çaplı operasyonlar başlamış, binlerce kişi gözaltına alınmıştır.
Haber ajanslarının Çin kaynaklarına dayanarak verdikleri haberlere göre 140 olan ölü sayısının gerçekte çok daha yüksek olduğundan endişe etmekteyiz. ulaşan haberlerde sokakların savaş alanına döndüğü, her yerde cesetlerin olduğu bilgisi vardır. Çin eski alışkanlıklarının aksine böyle bir olaydan sonra bu şekilde açıklamalar yaparak bundan sonra yapacakları için dünya kamuoyunun gözünü boyamak istemektedir. Doğu Türkistanlıları katletmek için bu olayları ve rakamları koz olarak kullanacaktır.
Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün Çin ve Urümçi ziyaretlerinden sonra bu olayların patlak vermesi tesadüf değildir. Çin her yöndeki gelişmeyi, kendi çıkarları için kullanıyor. Toplanan kalabalığın üstüne ateş açarak yüzlerce kişinin ölümüne sebep olduktan sonra, kendini mazlum gösterme çabasındadır. Şu anda tüm dünyada yayınlanan haberler tek taraflıdır. Çin resmi haber ajansı Şinhua tarafından yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Çin resmi haber ajansının haberlerine dayanarak olayları incelemek gerçek resmi görmemizi engelleyecektir. Şu anda Doğu Türkistan’da yaşananlar ile ilgili olarak hiçbir bağımsız haber kaynağının bilgi vermemesi endişeleri arttırmaktadır. Gizlice çekilen ve internet aracılığı ile dünyaya duyurulan görüntüler Urümçi’de yaşanan vahşetin boyutlarını gözler önüne sermektedir. Bunun yanında olayların duyulması üzerine, Doğu Türkistan ile olan tüm bağlantılar kesilmiştir. Ne telefon ne de internet üzerinden iletişim kurulamamaktadır. Dün başlayan olayların ve Urümçi’nin durumu bilinmemektedir.


Yıllarca Doğu Türkistan’da yaşananları, yaşanan zulmü, insan hakları ihlallerini dile getirdik. Doğu Türkistan’daki gerginliği ve meydana getirebileceği sonuçlar hakkında uyardık. Geldiğimiz durumda yüzlerce ölü, binlerce yaralı var. Yakın bir zamanda Kaşgar ve Gulca gibi büyük şehirler başta olmak üzere diğer şehirlerde de gösteriler düzenlenecektir. Bu protesto gösterilerinde Çinlilerin katliamlarını arttıracağından endişelenmekteyiz. Katliamı nefretle ve şiddetle kınıyoruz. Uluslar arası örgütleri, devletleri ve sivil toplum örgütlerini yaşanan vahşetin engellenmesi için harekete geçmeye çağırıyoruz. Çin hükümetinin yetkilileri derhal dışişleri bakanlığına çağrılıp olaylar hakkında devletimiz tarafından acil bilgi alınmalı ve Sincan a biran önce gözlemci göndermeli olayları yakından takip ettiğini belirtmeli ayrıca dünyadaki tüm türk devletlerinin aynı tavrını sergilemelerini bekliyoruz ve milletimizde kendi soydaşlarımızın kardeşlerimizin sadece Müslüman ve türk oldukları için bu zulme uğrayanlara kucak açmalarını artık duymalarını istiyoruz. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.

YALOVA ALPEREN OCAKLARI İL BAŞKANLIĞI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates