Haberler

Devrim ve Türk Kültüründeki Yeri


Nedir devrim,ne anlama gelir? Devrim kelime itibariyle devir- kökünden gelir.Devir- köküne –ım,-im fiilden isim yapım ekinin eklenmesiyle devrim kelimesi oluşmuştur.Mevcut olan düzeni,nesneyi yok etmek,yıkmak anlamına gelir.Devirmek kelimesi insan zihninde olumsuz bir çağrışım uyandırmaktadır.Anlamca hoş olmayan bir tabirdir.Herhangi bir nesneyi devirmek ne kadar hoş olabilir ki?
Türk tarihinde,Türk kültüründe yok etmek,devirmek var mıdır? Bakın bir Türk tarihine…Yok etmek var mıdır?Fazla uzaklara gitmeye gerek yok.Osmanlının son dönemlerine bakın.İyileştirme,çağa ayak uydurma,uygun hale getirme anlamına gelen ne hareketleri vardır.Osmanlıda bozulan düzeni ve akabinde peyda olan aksaklıkları gidermek için Islahat hareketleri yapılmıştır.Islahat iyileştirme,düzeltme,çağa uydurma,çağdaşlaşma anlamını içerir.

Islahat kelimesi Arapça sulh kelimesinden türemiştir. Barışma, uygun hale getirme anlamına gelir. Yani ıslahat bir nevi çağa ayak uydurma,çağa uygun hale getirme,çağdaşlaşmadır. Zaten doğru olan da budur.Düzeni yıkıp yok etmek ne bize ne de milliyetimize yakışır.Islah edeceksiniz,düzenleyeceksiniz,düzelteceksiniz.Devrilen her ne olursa olsun,iyi bir icraat değildir.Türk lisanın,Türk töresinde de yeri yoktur.

Devirmek kelimesi insanımızın lisanında da yerini almıştır.Çam devirmek olumsuz bir davranışı;boyu devrilesice.olumsuz bir isteği ifade etmektedir.Peki ya “Allah seni ıslah etsin.” cümlesi olumsuz bir anlam mi yoksa olumlu bir anlam mi taşımaktadır. Sizce hangisi daha hoş,devirmek mi,ıslah etmek mi?bizim kültürümüzde devirmek yoktur,ıslah etmek vardır.

Devrimcilik işte bu sebepten dolayı hoş olmasa gerek.Ama öte yandan devrimcilik sıfatı günümüzde devrimi temsil eden kişilere yakışmıyor da değil.Bizim özümüz ıslahtan yanadır,olmalıdır da.Allah (c.c) yer yer büyük günahlarımızın karşısında bizi devirmesin,yok etmesin,ıslah etsin bizi,Salih amelli kişilerden eylesin.Çünkü hatasız kul olmaz,bu milletin sulhe,çağdaşlaşmaya ,iyileşmeye ihtiyacı var.Bozulanı yıkmanın,zarar eden firmayı özelleştirmeden,satmaktan ne farkı var? Devrime gönül verenlere baktığınızda özelleştirmeye karşı çıkmışlardır hep.İyice bakın,devirmek değil midir zarar eden fabrikayı satmak?Bu bir yok ediş değil midir?Bu da günümüzde kendilerini devrimci ilan edenlerin büyük çelişkilerinden biridir.İşte bizler,Türk milletine,Türk-İslam kültürüne,sentezine gönül veren kişiler olarak devirmek yerine,ıslahatı tercih etmişizdir.Devrimci yerine,ıslahatçı olmayı tercih etmişizdir.Kötü davranışlarımızı ıslah edip cennet mekan ecdadımızın izinden gidebilmek temennisiyle…Allah hepimizi ISLAH etsin….Serdar Yılmaz KORKMA

“AŞIK TURANİ”
alperenbozkurt55@hotmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates