Haberler

Darbeciler Yargılansın

12 Eylül öncesi birbirlerini gördükleri yerde savaşırcasına kavgaya tutuşan sağ ve sol görüşlüler, ayrı ayrı da olsa 29 yıl sonra darbecilerin yargılanması için yürüdü.1980 askeri darbesinin mağduru olan sağ ve sol kesimler, Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılarak darbecilerin yargılanması için Ankara'da protesto gösterisi düzenledi.

Protestoların ilk durağı bir dönem sağ kesim liderlerinin hapis yattığı Ulucanlar Cezaevi önü oldu. Burada toplanan BBP'liler, 15. maddenin kaldırılmasını ve 1980 askeri darbesinin altında imzası olan başta Kenan Evren olmak üzere darbecilerin yargılanmasını istedi.

Protestoların ikinci durağı ise Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önü oldu. Burada toplanan sol gruplar, kendilerinin darbe mağduru olduğunu öne sürerek, darbecilerin yargılanmasını engelleyen geçici 15.maddenin kaldırılmasını talep etti. Buradan Meclis Çankaya kapısı önüne yürüyen başta 78'liler Federasyonu ve Halkevleri olmak üzere sol gruplar, yaptıkları basın açıklamasında Türkiye'de darbelere son verilmesini ve darbecilerin de yargılanmasını dile getirdi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates