Haberler

Asker giderse Vietnam'a döneriz!


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ABD’nin Türkiye’den asker istemesinin sebeplerinin çok iyi tahlil edilmesi gerektiğini bildirerek hükümeti uyardı. Bir anlamda Irak’ta ABD askerlerinin yerine Türk askerlerinin ölmesinin istendiğini belirten Yazıcıoğlu, “ABD şartlarında asker gönderirsek, Vietnam’ı biz yaşayacağız. ABD ise Güney Kürdistan’ı kuracaktır” dedi.
Geçtiğimiz Pazar günü partisinin Olağan 5. Büyük Kongresi’ni yapan ve yeniden genel başkan seçilen Muhsin Yazıcıoğlu, Türk askerinin Irak’ta ateşe atılmak istendiğini belirtti. Düzenlediği basın toplantısıyla hükümeti uyaran BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, asker istemenin sebeplerinin ise Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı arasında yapılmış bir gizli mutabakatta saklı olduğunu kaydetti. ABD’nin Türk askerinin Kuzey Irak’tan çıkmasını istediği ve Türk askerinin daha iki hafta önce kafasına çuval geçirdiği bir dönemin ardından yeniden asker istemesinin çok manidar olduğunu ve askerlerimizin Coni’lere kalkan olarak gidemeyeceğini söyleyerek, “ABD’nin şartlarıyla asker gönderirsek, Vietnam’ı biz yaşayacağız. ABD ise Irak’ın kuzeyinde, Güney Kürdistan’ı rahatlıkla kuracaktır. Bu arada PKK-KADEK kamplarını kapatıp, ‘Kuzey Irak’ta artık asker bulundurmanızın bir sebebi kalmadı. İstediğiniz oldu, Irak’a asker gönderdiniz, huzur sağlandı. Siz artık Irak’ı terkedin’ diyecektir. Bunun sonuçları ise; Dışişleri Bakanı Gül’ün ABD Dışişleri Bakanı ile yaptığı gizli mutabakatta yatmaktadır” diye konuştu.
Türkiye’nin askerlerini ancak ülke güvenliğini korumak ve orada yaşayan soydaşlarının güvenliğini sağlamak amacıyla gönderebileceğini belirten Muhsin Yazıcıoğlu, Mehmetçiğin Conilerin önünde kalkan olması için gönderilemeyeceğini belirtti. Muhsin Yazıcıoğlu, bu konuda ise, “Irak’ın bütünlüğünün sağlanması amacıyla, BM kararıyla asker gönderilmesinden yanayız. Ancak, ABD’nin şartlarını, askerlerin konuşlandırılacağı bölgenin, komutasını tesbit edeceği şekliyle değil, kırmızı çizgilerimizi belirlemek, kendi yurdumuzun güvenliği, soydaşlarımızın teminatı olabilmek amacıyla göndermeliyiz. Şayet halen hükümet ‘kırmızı çizgiler var’ diyebiliyorsa!.. Aksi taktirde, Mehmetçik, Coni’ye kalkan olmak için orada olamaz” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sosyal Ağlar

Alperen.org - Ya korkularımızla koyun koyuna yatıp, hiçbir şey üretmeden kendimizle cedelleşmeye devam edeceğiz ya da birbirimize ve hayat tarzlarımıza tahammül edip, prangaları sökerek geleceğe doğru dev bir adım atacağız. Muhsin YAZICIOĞLU - Tema Copyright © 2001

Tema resimleri Bim tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates